ArCADia 10 – opcja Zmierz

9Na wstążce Start programów ArCADia 10, ArCADia PLUS 10 i INTERsoft-INTELLICAD znajduje się opcja Zmierz. Większość osób uważa tę opcję za funkcję do zmierzenia wskazanego dwoma kliknięciami odcinka. Jednak nie jest to ta opcja. Zmierz i Podziel to opcje, które dzielą element na części. Zmierz odmierza podaną wartość na elemencie. Podziel dzieli go na zadaną ilość równych części.

Zacznijmy od Zmierz. Klikamy na ikonę i w obszarze poleceń mamy Wybierz element do zmierzenia. Klikamy więc na element i pokazuje nam się informacja Długość segmentu lub [Blok]:. Podajemy długość segmentu, np. 100, i zatwierdzamy. Na elemencie w zadanej odległości pojawią się punkty.

Będą one widoczne, jeśli w oknie Ustawienia rysunku będzie wybrany inny symbol niż domyślny, czyli kropka

Przy podawaniu długości segmentu można wybrać blok, który ma być wstawiony zamiast punktu.

Opcja Podziel działa podobnie, ale znaczniki wstawią się w równych odstępach, dlatego po wybraniu opcji zaznaczamy element i podajemy liczbę segmentów.

Analogicznie do opcji Zmierz tu też elementem pokazującym podział może być wskazany blok.

Jeśli chcielibyśmy zmierzyć odcinek, a nie go podzielić, ale zmierzyć tak, aby na rysunku nie pozostał wymiar, to albo wpisujemy odl w obszarze poleceń i zatwierdzamy, albo wybieramy opcję Odległość znajdującą się na wstążce Narzędzia.

Opcja pozwala na zmierzenie prostego odcinka, jego długości, kąta itp. Informacje po wskazaniu dwóch punktów będą widoczne w obszarze poleceń.

Jeśli chcielibyśmy wiedzieć, jaką długość ma np. łuk lub polilinia, to powinniśmy wybrać opcję Informacje o elemencie (znajdującą się na wstążce Narzędzia, obok opcji Odległość).

Views All Time
Views All Time
642
Views Today
Views Today
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *