Nowa wersji INTERsoft-INTELLICAD

Pojawiła się nowa wersja programu INTERsoft-INTELLICAD 10.4. Użytkownicy wersji 10.2 mogą ją ściągnąć ze strony www.INTERsoft.pl bez żadnych opłat, jest to bowiem aktualizacja wersji. Ma sporo zmian, głównie dotyczących szybkości i komfortu pracy, ale również możliwość pracy na plikach dwg z Autocada 2018, duże zmiany interfejsu i opcji dostosowania programu do własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Kilka opcji otrzymało zupełnie nowe lub zmienione okna właściwości. Między innymi opcja szyk otrzymała graficzne odwzorowanie dostępnych możliwości.

Kreskowanie prócz nowego okna zostało rozszerzone o możliwości definiowania gradientu.

Jeśli chodzi o sam interfejs programu to jedną z bardziej widocznych zmian są zakładki projektów pokazywane pod wstążkami. Dzięki nim łatwiej przełączyć się między kolejnymi rysunkami dla przeniesienia czy skopiowania danych. Dostęp do warstw, przełączania się między nimi, blokowania i zamrażania, zmieniania koloru czy wyłączania jest też zawsze widoczny, ponieważ został dodany do paska szybkiego wyboru czyli do górnego paska, na którym znajdują się opcje zapisz otwórz, a za nimi nazwa programu i licencja na niego. Kolejną modyfikacją pracy programu jest przyciemnianie koloru zablokowanej warstwie. Jeśli „zamkniemy kłódkę” na jakiejś warstwie to kolor elementów na niej znajdujących się przyciemni się automatycznie.

Zmieniła się też obsługa wstążek. Do tej pory wstążki miały na górze zakładki – tytuły wstążek, a na dole nazwy paneli, czyli grup elementów. Nazwy te nie miały żadnej funkcji prócz informacji np. Modyfikuj lub Właściwości. Teraz jeśli przy nazwie panelu pokazuje się mały czarny trójkąt oznacza to, że po jego wciśnięciu zostaną wyświetlone dodatkowe opcje.

W trakcie pisania tekstu wielowierszowego (przy edycji również) domyślnie wstążka zamienia się w edytor tekstu z dostępnymi wszystkimi opcjami: dostępem do stylu i rodzaju czcionki, wielkości tekstu i jego wysokości. Opcje formatowania, wyrównywania i wstawiania symboli, wszystko dostępne w czytelnej formie na wstążce włączanej automatycznie.

Program otrzymał też zupełnie nowe okno Adaptuj, w którym można dostosować program w każdym względzie. Można zmieniać wstążki, paski narzędzi, skróty i aliasy. Wszystkie zmiany dokonywane są na zasadzie kopiowania usuwania i wklejania nowych opcji. Wszystko dostępne jest po zaznaczeniu pozycji i kliknięciu na nią prawym klawiszem myszy.

 

INTERsoft-INTELLICAD otwiera I zapisuje pliki dwg od wersji 2.5 do 2013. Jednakże jeśli wybierzemy nowszy format pliku dwg, czyli 2018, to program automatycznie go przekonwertuje na wersję 2013, oryginalny plik otrzyma nową nazwę a program otworzy plik w formacie 2013, na którym będzie można dalej pracować.