ArCADia 10.4 – nowości wersji

ArCADia 10.4 ma kilka nowych funkcji, kilka opcji otrzymało nowe lub zmienione okna dialogowe, czasem program działa trochę inaczej niż poprzednia wersja. ArCADia 10.4 otwiera i zapisuje pliki dwg do wersji 2013, ale jeśli spróbujemy otworzyć nowszy format (2018), to program automatycznie przekonwertuje go właśnie do wersji 2013 i go nam otworzy. Plik z Autocada 2018 zostanie zachowany, jego nazwa dostanie informacje o wersji, a my będziemy pracować na przekonwertowanym pliku.

Opis zmian zacznijmy od interface programu. Dla łatwiejszego przełączania się między dokumentami okno programu otrzymało zakładki projektów, które znajdują się zaraz pod wstążkami. Na górnym pasku (pasku szybkiego uruchamiania) doszło kilka ikon, które możemy włączyć lub wyłączyć. Przede wszystkim mamy dostęp do zarządzania warstwami, dzięki czemu nie musimy przełączać się na wstążkę Start dla zmiany aktywnej warstwy. Dodatkowo możemy włączyć drukowanie i opcje usuń. To co jest dostępne na pasku zależy od użytkownika, więc zarówno listę warstw jak i inne ikony można włączać i wyłączać w potrzebnej chwili.

W ArCADia 10.4 można modyfikować zarówno paski narzędzi jak i wstążki. W poprzedniej wersji można było włączać i wyłączać wstążki lub panele, które się na nich znajdują. Obecnie można definiować co i w którym miejscu na wstążce się znajduje.

Dodatkowo w chwili wstawiania i edytowania tekstu (domyślnie wyłączone jest okno tekstu) wstążka zmienia się pokazując dostępne opcje potrzebne przy formatowaniu akapitu, czcionki itp. A część narzędzi znajduje się dodatkowo na wstążce Narzędzia ekspres.

Jak już jesteśmy przy opisie wstążek, to trzeba tu napomknąć, że cześć opcji na nich jest ukryta. Jeśli nazwa panelu ma obok małą strzałkę skierowaną w dół, to oznacza, to że po jej wciśnięciu otrzymamy dodatkowe ukryte wcześniej opcje.

 

Przy otworzeniu i pracy na rysunku możemy zauważyć przyciemnie niektórych elementów. Warstwa, którą zablokujemy automatycznie zmienia kolor na ciemniejszy.

Doszły nowe opcje: Wybierz, Multiodnośnik, Edytor Multilinii, Linia przerwania. A niektóre z nich otrzymały okna dialogowe np. Szyk:

A poniżej okno kreskowania:

 

Na szczególna uwagę zasługuje opcja eTransmit, która nie ma ikony do wywołania, po prostu wpisuje się polecenie, dzięki któremu zostanie spakowany cały projekt, ze wszystkimi obrazami rastrowymi, xrefami itp. podpiętymi plikami, tak, abyśmy mogli np. przesłać całość projektu do współpracowników.

Do ArCADia 10.4 została dodana nowa wersja systemu ArCADia 6.7, przy pracy z opcjami tworzącymi model BIM należy pamiętać, ze przy chęci wydruku rzutu i przejściu w tym celu do arkusza, program automatycznie zmieni skalę linii, dostosowując wielkość np. linii ocieplenia do aktualnej wyświetlanej skali. Oczywiście jeśli użytkownik zmodyfikuje ręcznie zmienną LTSCALE zostanie to zapamiętane i nie będzie modyfikowane automatycznie.