ArCADia-INTELLICAD czy ArCADia-START?
Czy ktoś miał kiedyś taki dylemat? Cena ArCADia-START i ArCADia-INTELLICAD 6 niewiele się różni, ale już ArCADia-INTELLICAD 7 to katalogowo ponad dwukrotność ceny ArCADia-START. Ja porównam ArCADia-START i ArCADia-INTELLICAD 6, ponieważ są to te same programy, choć z innym interfejsem. ArCADia-START jest stworzona na bazie ArCADia-INTELLICAD 6, a jej interfejs zmieniony został na nowoczesne wstążki, przy czym dostępne są tylko wybrane opcje programu. Dla osób, które nie pracowały do tej pory w środowisku AutoCADa czy podobnych mu programów, proponuję ArCADia-START. Dla osób pracujących wcześniej na AutoCADzie stanowczo proponuję jednak ArCADia-INTELLICAD 6. Czemu?
Zacznę od ArCADia-START, czyli prostej aplikacji, która pozwala na otwieranie plików DWG, zapisywanie ich, tworzenie (rysowanie) dokumentacji 2D (pomijam tu opcje ArCADii, piszę wyłącznie o elementach takich jak linie, prostokąty itp. elementy), wstawianie załączników z pliku czy rastra z podkładem geodezyjnym. Program na przejrzysty interfejs, wszystkie opcje znajdują się na wstążkach umieszczonych na górze ekranu.
Na powyższym obrazku znajdują się wszystkie opcje rysowania i modyfikacji w programie ArCADia-START. Nie ma innych, ukrytych. To, czego nie widać, to drugi sposób wprowadzania okręgu (poprzez 3 punkty), łuku (3 punkty) i wieloboku. Teksty są wstawiane wyłącznie jako wielowierszowe, a bloki tworzone do zewnętrznego pliki, wstawiane także, z pliku zewnętrznego. Opcji modyfikacji także jest mniej niż w ArCADia-INTELLICAD; dostępne są: kopiowanie, szyk, lustro, odsuń, usuń, przesuń, obrót, skala, utnij i wydłuż. Przy rysowaniu i edycji pomagają opcje siatki, orto i punktów zaczepienia.
W ArCADia-START nie ma Eksploratora ArCADii-INTELLICAD, który pozwala na tworzenie warstw, bloków stylów tekstu i wymiarowania. Mamy wyłącznie Menadżera projektu, który pozwala na dzielenie elementów na grupy, tak jak to robimy z elementami ArCADii, np. ścianami.
Na pierwszej wstążce (Narzędzia główne) dostępne są przejrzyste opcje drukowania. Ramka, którą widać po włączeniu programu, to arkusz formatu A4, który jest także podglądem wydruku.
W ArCADii-START opcje skali wydruku są proste do zdefiniowania: wystarczy, że wybierzemy odpowiednią skalę, a ramka wydruku zostanie automatycznie dostosowana.
Dla odmiany ArCADia-INTELLICAD posiada opcje personifikacji, czyli tworzenia własnych skrótów klawiszowych i aliasów oraz możliwość przesuwania i tworzenia pasków narzędzi, dostosowywania rysunku, jego opcji i parametrów elementów do potrzeb danego dokumentu.
Opcji rysowania i edycji jest więcej niż w ArCADia-START – w oknie Eksploratora ArCADii-INTELLICAD możemy definiować własne bloki, style i przenosić dane między projektami.
Do ArCADia-INTELLICAD można także dodać własne opcje napisane w języku Lisp lub SDS. Największą różnicą miedzy programami jest to, że ArCADia-INTELLICAD jest programem trójwymiarowym, czyli ma opcje do tworzenia dokumentacji z brył: prostopadłościennych, kul, stożków itp. Można także wczytywać bryły ACIS.
Dla przykładu opcja wydruku na oknie ArCADia-INTELLICAD 6:
To oczywiście skrót różnic między wersjami, ale jeśli się zastanawiamy, który program wybrać, to przyjrzyjmy się opcjom obu programów i naszym potrzebom.