Celownik i wskaźnik, czyli jak ułatwić sobie wybór elementów

Program ArCADia i INTERsoft-INTELLICAD zamiast kursora ma krzyżyk nitek, czyli dwie linie przecinające się w połowie i usytuowane prostopadle do siebie. Pionowa linia jest zielona, a pozioma czerwona. Ich skrzyżowanie, to nasz wskaźnik do wybierania elementów. dla ułatwienia wskaźnik ten jest otoczony małym kwadratem, o domyślnej wielkości 3 jednostki. Wskaźnik jest zawsze teki sam, mimo, że rysunek powiększamy lub pomniejszamy. Kwadrat wskaźnika nie zmienia wielkości, ale to co się w nim znajduje faktycznie może ulec zmianie. Ale przy tej wielkości niewiele widać. Dodam tu, że kwadrat wskaźnika ma kolor czerwony.

Czemu zwracam uwagę na kolor? Opisany wcześniej symbol kursora jest prawidłowy, tylko w chwili, kiedy nie mamy wybranej żadnej opcji. Jeśli np. rysujemy linię lub coś kopiujemy, to krzyżyk nitek się zmienia. Nieznacznie, ale jednak. Po pierwsze, wielkość celownika ulega zmianie, ten domyślny kwadrat ma wielkość 10 jednostek. Dodatkowo kwadrat zmienia kolor na zielony, po tym łatwiej poznać, czy mamy włączoną jakąś opcję, czy nie.

Czasem dostaje pytanie, czy można zmiękczyć kwadrat przy krzyżyku nitek. Można, tylko zależy, który chcemy zmienić, wskaźnik (czerwony kwadrat), czy celownik (zielony kwadrat?

Najłatwiej powyższe okno wywołać klikają na pasek stanu (ten poniżej obszaru poleceń) na polu, gdzie pokazywane są współrzędne punktu. Wystarczy kliknąć na ich dwa razy lewym klawiszem myszy. Okno To można też wywołać opcją Ustawienia rysunku znajdującą się na wstążce Narzędzia w grupie Zarządzanie.

Jeśli już okno jest wyświetlone, to należy się przełączyć na zakładkę Wprowadzona współrzędna i z listy Zmień ustawienia dla: wybrać Wybór elementu.

Wskaźnik wyboru elementu to czerwony kwadrat kursora, który nie jest w żadnej fazie polecenia. Dopiero mamy wybrać opcje lub zaznaczyć element. Celownik punktu zaczepienia to zielony kwadrat kursora, który wyświetlany jest w trakcie poleceń rysunkowych i modyfikacyjnych. Wielkośc jednego i drugiego kwadratu, czyli wskaźnika lub celownika, można zmodyfikować dowolnie, tylko pamiętajmy, że powiększenie pola wyboru nie koniecznie ułatwi nam rysowanie. Choć może…

Poniżej dwa przykłady widoku krzyżyka nitek z celownikiem o wielkości 20 jednostek (czerwonym kwadratem) w trakcie wprowadzania linii.

W obu przypadkach wielkość celownika jest identyczna, ale zoom rysunku jest inny. Łatwiej poruszać się po rysunku, wybierać elementy itp. jest przy odpowiednim powiększeniu. Nie zapominajmy o tym.