Elewacja na kilka sposobów – sposób 3, część 2
Druga część opisu rysowania powyższej elewacji. W poprzednim odcinku skończyliśmy na:
Teraz narysujemy okna i zapiszemy je jako bloki. Zaczniemy od okna 121×141. W dowolnym miejscu na ekranie rysujemy okno prostokątem podając @121,141. Zatwierdzamy.
Rysujemy ramę opcją Odsuń. Po wybraniu opcji podajemy wielkość 10, zatwierdzamy, pokazujemy wprowadzony prostokąt, znów zatwierdzamy i pokazujemy stronę odsunięcia, czyli klikamy w środku prostokąta.
W oknie brakuje podziału, rysujemy go prostokątem od wewnętrznego obrysu (lewego, dolnego narożnika) rysujemy prostokąt @10,121. Zatwierdzamy.
Przesuwamy rozpórkę w prawo o wektor 60,0.
Rysujemy kolejne okno prostokątem @141,141. Opcją Odsuń wprowadzamy ramę i kolejnym prostokątem podział okna, który przesuwamy o wektor 55.5,0.
Rysujemy kolejne okno piwniczne 80,60. Nie ma ono podziału, ale ramę także musimy tu narysować.
Okna zapisujemy jako bloki. Kolejno wybieramy elementy okna zaznaczając je i z menu Narzędzia wybieramy Utwórz blok. Wpisujemy nazwę np. 121×141, zatwierdzamy poprzez Enter i wskazujemy punkt wstawienia jako lewy dolny narożnik. Blok znika. Powtarzamy operację dla pozostałych okien.
Wprowadzamy kolejno okna na rzut najpierw to o wielkości 121×141, wybieramy Wstaw blok. W wyświetlonym oknie wybieramy pierwsze okno do wstawienia i klikamy Wstaw.
Okno wstawiamy na krawędzi obrysu, przy dojściu podmurówki.
Po wskazaniu punktu wstawienia program pyta o skalowanie w osi X, następnie Y i kąt wstawienia. Nie chcemy skalować wprowadzanego bloku, ani go obracać, wiec po wskazaniu punktu początkowego wciskamy 3 razy Enter.
Wstawione okno przestawimy na miejsce docelowe. Zaznaczamy, wybieramy opcje Przesuń i w oknie zgłoszeń wybieramy wEktor. Podajemy wartość przesunięcia @110,85 i zatwierdzamy poprzez Enter.
Wstawiamy drugie i trzecie okno. Okno 141×141 wstawiamy w prawym dolnym narożniku ustawionego okna, okno piwniczne wstawiamy w lewym dolnym narożniku obrysu elewacji.
Klikamy na ikonę wybieramy Wstaw blok z okna wybieramy okno 141×141, klikamy Wstaw, wstajemy miejsce wprowadzenia i wciskamy 3 razy Enter. Okno wstawione, więc znów wciskamy Enter (żeby powtórzyć ostatnie polecenie. Z okna wstawiania bloku wybieramy okno piwniczne 80×60 i wstawiamy znów wciskając 3 razy Enter.
Przesuwamy oba okna. Okno 141×141 o 160 w prawo, a piwniczne o wektor 110,36.
Powielamy okna mieszkania wywołując opcję Szyk . Zaznaczamy okno 121×141 i 141×141 i zatwierdzamy. Wybieramy np. z okna zgłoszeń szyk Prostokątny. Zgodnie z obszarem poleceń odpowiadamy na kolejne pytania programu:
Liczba wierszy w szyku <1>:
4 (zatwierdzamy)
Liczba kolumn <1>:
1 (zatwierdzamy)
Pionowy odstęp między wierszami lub prostokąt odstępów:
280 (zatwierdzamy)
Odległość podawana w szyku prostokątnym zarówno między wierszami, jak i kolumnami jest odległością elementów w osiach, czyli jako odstęp wprowadzamy sumę wielkości elementu plus odstęp, który chcemy uzyskać miedzy elementami.
Powtarzamy powielanie okna szykiem dla okna piwnicznego, odległość między kolumnami to 171.
Na zakończenie zaznaczamy elementy lewej strony elewacji.
Wywołujemy opcje Lustra , pokazujemy linię odbicia na środku obrysu (przydatny będzie włączony Symetryczny punkt zaczepienia).
Na pytanie programu odpowiadamy Nie – zachowaj elementy
W kolejnej części wprowadzimy elementy klatki schodowej.