Otwieranie pliku mba w intellicadzie i starcie (pliku z programu ArCon)

Z programu ArCon płaskie rysunki rzutów, przekrojów i elewacji można przenosić do dalszej technicznej „obróbki” poprzez format MBA. Przy starszych wersjach programu ArCADia-INTELLICAD można było program ArCon połączyć jedną ikoną z programem ArCADia-INTELLICAD i nią przesyłać rysunki. Obecnie można to zrobić na dwa sposoby:
- Wyeksportować rysunki w formacie MBA z programu ArCon i otworzyć je opcją Otwórz lub Importuj plik MBA w programie ArCADia-INTELLICAD 6 lub 7.
- Użyć ikony programu ArCon ArCADia – Eksport, która otworzy wbudowany program ArCADia i przejmie rysunek lub projekt (w zależności od wyboru w oknie).
Od wersji 15 ArCon posiada wbudowaną aplikację systemu ArCADia BIM, która może przejąć projekt obiektowo lub jako płaski rysunek w formacie MBA.
Ikona ArCon – Eksport znajduje się na poziomym pasku narzędzi (po prawej stronie)
Po wciśnięciu ikony pojawia się następujące okno:
Obiektowo oznacza przeniesienie projektu jako budynek, czyli ściana nadal w ArCADii będzie ścianą, okno oknem, a dach dachem. Dzięki temu po zadaniu warstw dla ścian, określeniu typów dla stolarki można dopracować dokumentację projektu powstałego w programie ArCon i zrobić potrzebne zestawienia, których nie ma w tym programie.
Za pomocą formatu MBA oznacza płaskie rysunki podzielone na kondygnacje i przekroje, które można edytować opcjami modyfikacji rysunku 2D. Modyfikacja może się odbyć w programie ArCADia lub zapisujemy tu projekt jako plik DWG i przenosimy do innego programu CAD korzystającego z tego formatu.
Pierwszy sposób, czyli wyeksportowanie pliku MBA i otworzenie go w programie ArCADia-INTELLICAD 6 i 7 następuje przez opcję Otwórz.
Tu musimy zmienić typ pliku na Plik Arcona mba (mba) i wskazać odpowiedni rysunek.
W obu przypadkach przy otwieraniu pliku .mba wyświetlone zostaje okno z zawartością projektu, w którym można zaznaczyć lub odznaczyć część warstw.
Można do ArCADii lub ArCADia-INTELLICAD przejąć np. tylko rzut parteru lub któryś przekrój, a można też wprowadzić cały rysunek. Przy całym rysunku pamiętajmy jednak, że wszystkie kondygnacje zostaną narysowane jedna na drugiej i podzielone na tyle warstw, ile widać na pokazanym powyżej zrzucie. Warstwy każdego piętra to: Rzut, Kreskowanie, Okna i drzwi itp. Dlatego przesyłając dalej plik, najpierw go uporządkujmy i może poprzesuwajmy kolejne kondygnacje jedna obok drugiej.