Punkty zaczepienia w INTALLIECAD 8

Punkty zaczepienia działają podobnie do punktów zaczepienia z programu ArCADia-INTELLICAD 7.

ic1-1

Powyżej widać pasek narzędzi punktów zaczepienia ArCADia-INTELLICAD 8.

Większość punktów zaczepienia już opisywałam, więc dla nich podam wyłącznie nazwę. Dla pozostałych streszczę sposób postępowania.

 

ic1-p1 Tymczasowy punkt lokalizacji

Ikona ta działa wyłącznie w trakcie innego polecenia, np. Linia. Jeśli nie rozpoczęliśmy rysowania lub modyfikacji, kliknięcie ikony punktu tymczasowego nic nie da. Jeśli natomiast wybierzemy punkt podczas rysowania lub edycji, zostaną wyłączone dotychczasowo włączone punkty i będzie można wybrać jeden, który później zostanie zapamiętany. Każdorazowo po włączeniu punktu tymczasowego będzie on pamiętany aż do zmiany.

ic1-p2 Od

Punkt pozwalający wytyczyć zadaną odległość od wskazanego punktu. Po wybraniu ikony można wskazać innym punktem zaczepienia punkt, następnie przesunąć kursor w odpowiednim kierunku i wprowadzić wartość. Po zatwierdzeniu poprzez Enter punkt jest wyznaczony w zadanej odległości.

ic1-p3 Śledzenie punktu środkowego między dwoma punktami

We wcześniejszych wersjach programu ArCADia-INTELLICAD punt zaczepienia między dwoma punktami wyznaczany był poprzez wpisanie m2p (polecenie to nadal działa). Obecnie punkt jest dostępny z paska narzędzi. Po wybraniu ikony można wskazać dwa punkty, między którymi pośrodku zostanie wskazany nowy.

ic1-p4 Najbliższy punkt zaczepienia

ic1-p5 Końcowy punkt zaczepienia

ic1-p6 Symetryczny punkt zaczepienia

ic1-p7 Centralny punkt zaczepienia

ic1-p8 Prostopadły punkt zaczepienia

ic1-p9 Styczny punkt zaczepienia

ic1-p10 Kwadrant jako punkt zaczepienia

ic1-p11 Wstawienie jako punkt zaczepienia

ic1-p12 Punkt jako punkt zaczepienia

ic1-p13 Ustaw lokalizację do przedłużenia punktu

Punkt zaczepienia pozwalający na rysowanie wzdłuż jednej z już narysowanych linii. Rozpoczynamy rysowanie np. linii, klikamy na ikonę wydłużenia i kierujemy kursor na koniec linii, której wydłużenia potrzebujemy. Program wprowadza tymczasowy znacznik i od niego prowadzi pomocniczą linię, na której możemy rysować. Po kliknięciu początku linii, czyli rozpoczęciu rysowania, pomocnicza linia znika.

ic1-p14 Ustaw lokalizację do równoległego

Punkt pozwalający na narysowanie równoległej do już istniejącej linii lub polilinii. Zaczynamy rysować, następnie wybieramy ikonę równoległego punktu zaczepienia i wskazujemy linię odniesienia (tylko zatrzymujemy na niej kursor). W miejscu zatrzymania zostaje czerwony krzyżyk i przy przesunięciu kursora, gdy linia zbliża się do miejsca, w którym będzie równoległa, pojawia się symbol równoległości i linia pomocnicza.

ic1-p15 Przecięcie jako punkt zaczepienia

ic1-p16 Przecięcie pozorne jako punkt zaczepienia

ic1-p17 Wyłącz uruchomione zaczepienia elementów

Opcja wyłącza punkty w trakcie polecenia (podobnie do wciśnięcia klawisza F3). Po kliknięciu na ekranie punkty zaczepienia znów będą włączone.

ic1-p18 Wyłącz punkty zaczepienia elementów

 

Dla przypomnienia: Tak jak w poprzednich wersjach programu działa także punkt zaczepienia wywoływany przez komendę prc i pozwalający na znalezienia pozornego przecięcia dwóch niedochodzących do siebie linii.

Uwaga: Mamy dwa stany włączania punktów zaczepienia: tymczasowy i stały. Tymczasowy włączany jest z paska narzędzi podczas wykonywania operacji, a stały tryb punktów zaczepienia można ustawić w oknie Ustawienia rysunku, na zakładce Wprowadzona współrzędna.

Dla przykładu:

Jeśli chcemy, żeby zawsze były włączone np. punkty zaczepienia końcowy, przecięcia i symetrii, to zanim włączymy jakakolwiek opcje rysowania wybieramy wymienione punkty. Możemy je włączyć i z paska narzędzi i z okna Ustawienia rysunku.

Przykład dwa:

Podczas rysowania włączenie punktu zaczepienia z paska narzędzi spowoduje wyłączenie pozostałych punktów. Ponadto po kliknięciu (np. zakończeniu rysowania linii punkt ten zostanie wyłączony, a stan paska narzędzi powróci to poprzedniego ustawienia.