Autozapis w ArCADia LT

Autozapis to bardzo ważna opcja programu. Jeśli się przydaje to w momencie awaryjnym, dlatego nigdy nie należy z niego rezygnować. Nawet, jeśli przez kilka lat pracy nam się nie przydał, to nie jest on uciążliwy podczas pracy i powinien być zawsze włączony. Można zmienić jego ustawienia, ale nie należy go wyłączać.

Domyślnie autozapis w programie ArCADia LT jest włączony i tworzy się automatycznie co 15 minut, jeśli w projekcie się coś zmienia.

Dla przykładu:

Uruchamiamy program i zaczynamy rysować. Rysujemy, rysujemy i po 2 godzinach przypomniało nam się, że powinniśmy zapisać projekt. W sumie najwyższa pora, a niewiele jest osób, które zaczynają pracę od zapisania projektu. Ok, można zapisać projekt w dowolnym momencie. Ale pamiętajmy, że przez te 2 godzimy, program zapisywał projekt co 15 minut, dając nam cichy komunikat na pasku stanu (czyli tym na dole programu), gdzie pokazuje się czasem niebieski pasek postępu zapisu. Ale my zapisaliśmy teraz projekt pod nazwą Brzoskwoniowa23-01.dwg w katalogu Moje projekty. Dalej rysujemy projekt, mija kolejna godzina, w ciągu której program co 15 minut zapisuje automatycznie kopie, a my rysujemy. Przypomniało się nam, że trzeba by pracę, tak na wszelki wypadek zapisać. Klikamy więc Zapisz. Program w tym momencie zapisuje kolejny plik Brzoskwoniowa23-01.bak. Jeśli zamiast Zapisz użyjemy opcji Zapisz jako, to projekt zapiszemy jako klejoną wersję, np. Brzoskwoniowa23-02.dwg, Zapisz nadpisuje nam projekt i tworzy kopię bezpieczeństwa, w katalogu, w którym zapisywaliśmy projekt, czyli Moje projekty.

A gdzie jest autozapis?

Nie ma go w katalogu Moje projekty. Nie ma rozszerzenia dwg ani bak. Więc gdzie jest i jak go znaleźć?

Na wstążce Start w grupie Plik, znajduje się opcja Ustawienia autozapisu. Po kliknięciu na ikonę otworzy się okno, które odpowie na powyższe pytania.

 

Domyślnie program zapisuje w katalogu Temp, który znajduje się wśród plików użytkownika na którego się logujemy, w tym przypadku jest to C:\Users\mm\AppData\Local\Temp. Łatwo trafić do tego katalogu poprzez kliknięcie na przycisk Otwórz folder.

 

Jeśli jeszcze projektu nie zapisaliśmy, to rysunek będzie miał domyślną nazwę, jak na powyższym zrzucie. Będzie się on nadpisywał co 15 minut. W chwili kiedy zapiszemy projekt to w powyższym katalogu zostanie utworzony pod nową nazwą, ale nadal z zaznaczonym rozszerzenie, czyli np. Brzoskwoniowa23-01.sv$. Jeśli coś by się stało, wyłączyłby się komputer, prąd, bateria w laptopie padła lub wyłączył się program, to najpierw powinniśmy odszukać pliku autozapisu, on prawdopodobnie będzie najnowszą wersją naszego projektu. Jeśli otworzymy nasz rysunek zaczniemy rysować i po chwili zorientujemy się, że w tym rysunku dużo brakuje, to plik autozapisu może być już nadpisany starszą wersją pliku, który otworzyliśmy. Dlatego najpierw zawsze otwórzmy program, wejdźmy w Opcje autozapisu i Otwórzmy folder. Następnie znajdźmy nasz projekt, i przenieśmy go w inne miejsce, np. do katalogu Moje projekty. Zmieniamy mu nazwę i rozszerzenie, od teraz będzie się nazywał Brzoskwoniowa23-022.dwg. Dopiero po tych czynnościach możemy otworzyć projekt i zacząć na nim dalej pracować.

Katalog Temp z lokalizacji użytkownika, to domyślna lokalizacja, którą można zmienić. W oknie Opcje Autozapisu ikona […] na prawo od ścieżki, daje nam możliwość pokazania nowego miejsca i wprowadzenia naszego katalogu, w którym będą się od tej pory zapisywały pliki autozapisu. Folder może być zdefiniowany w dowolnym miejscu. Rozszerzenie pliku .SV$ także możemy zmodyfikować, od razu tworząc plik dwg. Wy tym celu w oknie Opcje autozapisu w polu Rozszerzenie trzeba wpisać .dwg.