Drukowanie w ArCADii
Samodzielnie zainstalowana ArCADia ma dość specyficzny sposób drukowania. Drukowane jest to, co znajduje się w ramce arkusza.
Po otworzeniu programu arkusz zawsze jest włączony i pokazuje zakres wydruku. Na pierwszej wstążce Narzędzia główne, w grupie logicznej Wydruk, znajdują się wszystkie opcje ustawień drukowania – zarówno włączanie i wyłącznie arkusza wydruku, jak i opcje wydruku i podglądu.
Podczas pracy nie trzeba mieć włączonego arkusza, można go włączyć dopiero przy drukowaniu (jeśli wiemy, gdzie jest arkusz i co na nim się znajduje, to przy drukowaniu też nie musimy go włączać).
Jeśli włączyliśmy opcję drukowania, a na wydruku nic nie ma, oznacza to, że arkusz jest w zupełnie innym miejscu niż nasz rysunek. Po zaznaczeniu opcji Pokaż arkusz, jeśli ramka nie jest widoczna, to ze wstążki Widok wybierzmy opcję Pokaż wszystko. Może się wtedy zdarzyć poniższa sytuacja.
W powyższym przypadku należy zaznaczyć ramkę wydruku i przesunąć na rysunek, trzymając na niej wciśnięty lewy klawisz.
Teraz można wejść w opcje Ustawienia (znajdujące się na pierwszej zakładce) i zdefiniować wielkość arkusza i skalę rysunku.
UWAGA: To nie rysunek zostanie przeskalowany do podanej skali, tylko arkusz. Rysunek nadal będzie w pierwotnych wielkościach.
Wybór wielkości arkusza następuje wyłącznie z listy Format, a nie z ustawień drukarki. Skalę można wybrać z listy lub wprowadzić ręcznie po wyborze skali Użytkownika. Kolor wydruku monochromatyczny lub kolorowy wybieramy w Ustawieniach drukarki. Nie ma tu żadnych dodatkowych ustawień dla kolorów, pisaków lub szablonów wydruku – mamy proste okno z oczywistymi parametrami. Po zmianie ustawień sprawdźmy jeszcze, czy cały nasz rysunek lub fragment, który chcemy wydrukować, mieści się w arkuszu. W razie potrzeby przesuńmy go tak, aby się mieścił.