Drukowanie z modelu

Opcję Drukuj można uruchomić i w zakładce Arkusz, i Model. Różnica jest taka, że zakładka Arkusz jest stworzona do komponowania strony z wydrukiem. Widzimy na niej model bądź jego wybrany fragment i możemy dodać wszystkie potrzebne elementy arkusza, nie zaśmiecając nimi projektu, bowiem dodane elementy na zakładce arkusz zostają wyłącznie w niej i nie są widoczne w modelu. Dlatego można na „kartce” dorysować tabelkę projektu, ramkę, dodać jeszcze dodatkowe informacje, a w modelu tego nie będzie widać.

Dodatkową zaletą arkusza jest możliwość wprowadzania kilku rzutni, czyli np. pokazania przekroju na jednej rzutni i powiększonego detalu na drugiej rzutni na tym samym arkuszu.

Drukując z modelu musielibyśmy taki detal skopiować obok i powiększyć, co zmieniłoby oczywiście wymiary, które by opisywały ten fragment rysunku. Można wprawdzie wymiary przeskalować, ale to dodatkowa praca, której moglibyśmy sobie oszczędzić.

Jednak gdyby ktoś chciał wydrukować z zakładki Model, to oczywiście jest taka możliwość. Jest ona zresztą analogiczna do drukowania z arkusza, z tą różnicą, że rysujmy arkusz w skali 1:1 (np. 297 x 210 mm) i w rzutni zakładki Arkusz przeskalowujemy odpowiednio model. Przy rysowaniu w zakładce Model musimy opcjami druku odpowiednio przeskalować cały rysunek, ponieważ na razie jest on w skali 1:1, czyli w rzeczywistej wielkości, a my będziemy chcieli uzyskać skalę np. 1:50.

I tak, w zależności od wersji programu:

ArCADia-INTELLICAD 6 (2009)

i-druk2

i-druk2-1

ArCADia-INTELLICAD 8

i-druk1

W obu wersjach programu ustawienia są podobne, choć okna wyglądają inaczej.

Najważniejszą opcją jest obszar wydruku, w którym pokazujemy, co drukujemy. Z zakładki modelu zazwyczaj drukuje się oknem, którego zakres pokazywany jest poprzez przycisk Wskaż obszar wydruku lub Wskaż. Po wskazaniu okna wydruku dobrze jest zdefiniować orientację rysunku i wielkość arkusza. W ArCADia-INTELLICAD 6 opcje te są dostępne pod przyciskiem Ustawienia, a w ArCADia-INTELLICAD 8 część opcji znajdziemy w panelu Rozmiar papieru, a część w Orientacja rysunku. Kolejnym krokiem jest zadanie skali: należy odszukać panel Skala wydruku, wybrać skalę Użytkownika i w polach Jednostki wydruku i Jednostki rysunku wprowadzić odpowiednie wartości. Jednostka wydruku to 1, a rysunku to wartość przeliczenia rysunku na wydruk. Zapewne niewiele to mówi, ale chodzi o to, że w programie ArCADia-INTELLICAD rysujemy w skali 1:1, a drukujemy pomniejszone. Jednostka wydruku to mm, a rysunku cm, m lub mm. Jeśli rysujemy projekt architektoniczny, to naszą jednostką jest cm, jeśli jest to projekt zagospodarowania urbanistycznego, to rysujemy w metrach, a milimetry służą nam do rysowania konstrukcji stalowych. Tak więc, jeśli nasz rysunek jest wykonany w centymetrach, to żeby wydrukować projekt w skali 1:50, musimy wpisać wartość 5 w polu Jednostki rysunku (ponieważ przeliczamy naszą skalę na mm, w których będziemy drukować). Jeśli chcemy wydrukować w skali 1:100, to wpisujemy 10. Gdyby rysunek powstawał w milimetrach, jednostka rysunku byłaby identyczna jak skala, a w metrach musielibyśmy podać wartość 0.1

Kolejną rzeczą jest tabela styli wydruku, którą musimy wybrać. Tabela styli wydruku pozwoli na zarządzanie kolorami i grubościami linii podczas wydruku. Opcje tabel wydruku znajdują się w innym opisie, tu tylko przypomnę, że pozwalają na zmianę grubości, rodzaju linii i koloru przy wydruku. Jeśli rysowaliśmy, używając kolorów linii, a chcemy wydrukować czarno-biały projekt, to musimy wybrać styl Monochromatyczny. Inaczej nasz projekt przy wydruku czarno-białym będzie w odcieniach szarości.

W polu Opcje wydruku można zdefiniować, skąd brane są grubości linii.

Po zmianie wymienionych parametrów możemy pod przyciskiem Podgląd sprawdzić, czy wszystko dobrze zdefiniowaliśmy. Jeśli wszystko jest w porządku, klikamy Drukuj lub OK.