Sposoby naprawy plików
Jeśli z plikiem dzieje się coś dziwnego, coś się nie drukuje, rysuje lub jest przekłamane, to znaczy, że z plikiem dzieje się coś złego. Zaczynamy od tego, że z menu Plik wybieramy opcję Test, w obszarze poleceń mamy:
: _AUDIT
Naprawić wszystkie błędy? [Tak/Nie] <N>
Jeśli wybierzemy Nie, to program sprawdzi projekt i w obszarze poleceń wyświetli ilość znalezionych błędów (jeśli błędów nie będzie wyświetli wartość 0), nie naprawi to jednak dokumentu. Jeśli wybierzemy Tak, wówczas prócz sprawdzenia program spróbuje naprawić wykryte błędy. Na koniec wyświetli informacje o znalezionych i poprawionych błędach.
Jeśli mamy plik, który się nie otwiera, to oczywiście powyższej opcji nie włączymy, wówczas otwieramy projekt opcją Napraw (z menu Plik). Po wywołaniu opcji w oknie wskazujemy plik, klikamy Otwórz i czekamy na sprawdzenie i naprawę dokumentu. Na zakończenie w polu poleceń będziemy mieli informacje o ilości naprawionych błędów. Np.:
Całkowita ilość błędów znalezionych podczas odzyskiwania: 0.
Sprawdź odzyskaną bazę danych.
sprawdzono 22171 obiektów
Podczas sprawdzania znaleziono 8 błędów, naprawiono 8
Czasem, mimo, że program nie znalazł błędów opcją Test widzimy, że z plikiem jest coś nie tak. Często wystarczy, że zmienimy szablon rysunku, żeby projekt działał dobrze. Jak to zrobić? Trzeba cały rysunek przenieść do nowego czystego dokumentu. Na początek sprawdzamy, czy wszystkie warstwy są odblokowane, niezamrożone i widoczne. Następnie zaznaczamy wszystko kombinacją klawiszy Ctrl+A, kopiujemy np. poprzez Ctrl+C. Otwieramy nowy dokument (Ctrl+N) i wklejamy dane do nowego pustego dokumentu np. poprzez kombinacje Ctrl+V. To rozwiązanie pomaga na problemy z kreskowaniem, podglądem wydruku, brakiem poszczególnych elementów.
Czasem zamiast zaznaczać wszystko (poprzez Ctrl+A) lepiej zaznaczyć elementy obszarem (od prawej do lewej), dzięki czemu nie przeniesiemy całego rysunku, a tylko potrzebne dla nas elementy. Takie rozwiązanie jest dobre, jeśli jakiś element jest w dużej odległości od głównego rysunku i nie możemy go namierzyć, a przeszkadza nam to w pracy, ponieważ przy pokazaniu całego zakresu, nasz rysunek jest np. przesunięty lub pokazany jako mała plamka w którymś narożniku.