Wprowadzania danych przez podanie współrzędnych
W ArCADia-INTELLICAD pracuje się w trójwymiarowej przestrzeni współrzędnych, które podajemy dla precyzyjnego określenia długości poszczególnych rysowanych elementów. Jeśli rysujemy w płaszczyźnie XY, to nie musimy podawać trzech współrzędnych, program będzie wiedział, że ostania współrzędna Z jest równa 0.
Przy rysowaniu mamy do dyspozycji kilka metod wprowadzania współrzędnych:
- współrzędne bezwzględne
- współrzędne względne
- współrzędne względne biegunowe
Współrzędne bezwzględne podajemy od początku układu współrzędnych. Nie oznacza to oczywiście, że musimy wówczas rysować od punktu 0,0, ale to, że musimy współrzędne mocno kontrolować, bo zero jest zawsze w tym samym miejscu. O ile faktycznie rozpoczniemy od tego punktu to idzie łatwo, ale z rozwojem rysunku coraz trudniej określić współrzędne bezwzględne… Dla przykłady:
Jeśli chcemy narysować powyższa linię współrzędnymi bezwzględnymi to po włączeniu opcji Linia (np. z menu Wstaw – Linia), nie klikamy na ekranie, a wpisujemy 0,0 i wciskamy ENTER.
Tu uwaga:
Wartości i komendy wpisywane są w obszar poleceń mieszczący się na dole ekranu, ale nie trzeba tam klikać, ponieważ po włączeniu opcji Linia, wpisaniu 0,0 i wciśnięciu Enter program wie gdzie wartości mają być wpisane. Nie musimy się nad tym zastanawiać. Wpisujemy współrzędne i zawsze zatwierdzamy poprzez Enter lub prawy klawiszem myszy.
Żeby zakończyć rysowanie linii wpisujemy 419,390 i znów wciskamy ENTER. Kolejne wciśniecie ENTERA spowoduje wyjście z opcji. Linia jest narysowana.
Ale… jeśli po wybraniu opcji Linia kliknęli byśmy w dowolnym miejscu ekranu, pokazując tym początek linii, to nie będziemy wiedzieć jakie współrzędne bezwzględne mają określać koniec tej linii. Wówczas korzystamy ze współrzędnych względnych, czyli współrzędnych podawanych od wskazanego (klikniętego miejsca). Współrzędne względne poprzedzone są zawsze „@”. Ten zapis można powiedzieć przesuwa nam początek układu współrzędnych w kliknięte miejsce, do chwili podania i zatwierdzenia danych. Dla przykładu:
Po kliknięciu w dowolnym miejscu ekranu wprowadzamy współrzędne końca: @390,390 i zatwierdzamy poprzez Enter.
Bywa tak, że nie znamy tak jak w powyższych przypadkach współrzędnych, czyli wartości x i y, tylko długość i kąt danej linii, wówczas dane, które podamy będą współrzędnymi względnymi biegunowymi. Także te dane poprzedzamy „@”. Dla przykładu:
Po wywołaniu polecenia Linia, klikamy na ekranie i wpisujemy @390<45 i zatwierdzamy dane poprzez Enter.
Podsumowując: dane podajemy w następujący sposób:
Współrzędne bezwzględne:
x,y
Współrzędne względne:
@x,y
Współrzędne względne biegunowe:
@długość<kąt
Tu uwaga:
Przecinek jest separatorem między osiami, czyli x i y. Kropka natomiast używana jest w przypadku niepełnych wartości np. 1.5 jednostki.