Wymiarowanie w programie ArCADia
Opcje wymiarowania w programie ArCADia znajdują się na zakładce Rysunek, w grupie logicznej Rysuj.
Do dyspozycji mamy wymiar szeregowy, kątowy i linijkę.
Wymiar szeregowy, czyli Wymiar dowolny może być użyty jako wymiar liniowym, równoległy lub szeregowy. Po wywołaniu polecenia pokazuje się okno wstawiania, w którym możemy w górnej części zmienić z wymiaru liniowego na równoległy, a poniżej wejść we właściwości lub wybrać zdefiniowany przez nas typ wymiarowania.
Na dole okna znajdują się ustawienia pisaków i czcionek, oba przyciski są także dostępne w oknie właściwości.
Zarówno przed wstawieniem, jak i po można modyfikować właściwości wymiaru. Jeśli robimy to przed wprowadzeniem to środkowa część okna (Parametry) jest pusta, ponieważ nie ma tu jeszcze informacji o wprowadzonych wymiarach.
W panelu Parametry typu znajdują się opcje, które są zapisywane w typie. Można zdefiniować rodzaj wymiarowania, czyli zakończenie wymiaru (rodzaj np. strzałka lub zasieczka i jej wielkość), długości linii wymiarowych i pomocniczych, jednostki i ilości miejsc po przecinku. Te dane zapisane są do typu, który później można używać w kolejnych projektach, jeśli oczywiście zapiszemy typ do Biblioteki Globalnej.
Na dole okna znajduje się przycisk Zapisz w szablonie. Ten przycisk zapisuje obecne ustawienie jako domyślne, do tego zapisuje wielkość czcionki i dane pisaków.
Wymiar wprowadza się poprzez pokazanie pierwszego punktu do wymiarowanie, drugiego, a następnie albo kończymy, albo pokazujemy kolejny punkt wymiaru tworząc tym samym wymiar liniowy. Jeśli pokażemy już wszystkie punkty wymiarowe zatwierdzamy je klikając prawym klawiszem myszy i pokazujemy miejsce odrysowania linii.
Wymiar kątowy także można zdefiniować jeszcze przed wprowadzeniem lub też po.
Wymiar kątowy wprowadzamy rysując wymiarowany kąt trzema punktami jak na poniższym obrazku.
Po trzecim punkcie klikamy prawym klawiszem i wskazujemy miejsce narysowania wymiaru.
Linijka to podziałka wprowadzana na rzut. Może być wymiarem lub określeniem skali. Podziałka jest oznaczona co 10 cm, a opisana co 100cm.
Jeśli dostaniemy projekt z innego programu CAD, w którym są wymiary to nie będziemy mogli wejść we właściwości tego wymiaru, ponieważ mogą być one inne niż te dostępne w programie.